Továbbra is hiányoznak a vevők az emissziós kvóták piacáról

Papp Bernadett – Piacelemzési Vezető

A blue and green rectangular sign with white text

Description automatically generated

Az irányadó uniós emissziós kvóták árfolyama az elmúlt hetekben egymás után többször is új 14 hónapos mélypontra esett. Utoljára december 6-án, 68,34 euróra. A december 12-re végződő héten az árfolyam 5,32 százalékkal csökkent az előző heti záróárhoz képest, és többszöri próbálkozása, hogy áttörje a 70,00 eurós szintet, sikertelen maradt.

A decemberi lejáratú uniós kvóta árfolyamának változása (euró / tonna) és kereskedett mennyisége (lot, 1 lot = 1 000 tonna)

Forrás: ICE Endex

A november elején tapasztalt emelkedési kísérlet rövid életűnek bizonyult. A hónap során Európában tapasztalható hideg időjárás nem csökkentette jelentős mértékben a gáztározókban fellelhető tartalékokat, így a kontinens jól felkészülten várja a következő téli hónapokat, ellentétben a tavalyi évvel. Az Oxford Institute for Energy Securities (OIES) számításai szerint az energiatermelésben 19 százalékkal, 110 milliárd köbméterre csökkent a gáz iránti kereslet idén január és november között a tavalyi év azonos időszakához képest a nukleáris energia és a megújulók nagy részaránya miatt.

Az elmúlt hetekben ismét erősödött az emissziós kvóták és az európai gáz árfolyama közötti korreláció. Hosszú idő után először, a gáz árfolyama ismét 40 euró alá esett december elejére.

 

Az uniós kvóták, német áram, TTF gáz és európai szén árfolyamának normalizált grafikonja

Forrás: Pact Capital

A hivatalos tőzsdei adatok szerint a befektetési alapok tovább növelték nettó eladási pozícióikat a december 1-ére végződő héten. Az új rekord 38,9 millió egységre vonatkozik és 16,61 százalékos növekedést jelent az előző héthez képest.

Négy év után először, az árfolyam csökkent a novemberi hónap folyamán (10,42 százalékkal az októberi záróárhoz viszonyítva) és egyelőre a decemberi hónap is megtörni látszik a korábbi évek trendjét, mivel eddig 3,52 százalékos csökkenést halmozott fel az árfolyam az év utolsó hónapjában az elmúlt öt év 5,67 százalékos átlagos növekedésével szemben.

Ezen még néhány dolog változtathat a hónap fennmaradó részében.

December 13-án futnak ki a 2023 decemberi opciós kontraktusok. Az elmúlt években gyakran láttuk, hogy az opció-tulajdonosok aktívan menedzselték pozíciójukat a lejárat előtt. Vételi opciók közül a 80 és 90 eurós lehívási árral rendelkező opciókban van a legjelentősebb nyitott állomány, míg az eladási opciók közül a 60 eurós lehívási árfolyamúban több mint 13 millió a nyitott állomány.

Az opciók kifutása után már csak a határidős termék december 18-i lejárata van hátra. A tőzsdei adatok alapján sok piaci szereplő már október – novemberben megkezdte a pozíciók tovább görgetését, de valószínű, hogy a lejárat körül is nagyobb aktivitást tapasztalhatunk majd.

Szintén december 18 az utolsó 2023-as aukció napja. A tagországok árverései csak 2024 január közepén kezdődnek újra, így az elsődleges piaci kínálat ezen időszakban szünetel, amely támaszt nyújthat az árfolyamnak az év végén.

Bár az elmúlt években sok létesítmény törekedett arra, hogy kibocsátásukat ugyanazon évben fedezzék is vagyis legkésőbb december 31-ig megvásárolták a szükséges kvótamennyiséget, a szeptemberig kitolt megfelelési határidő miatt valószínű, hogy sokan a jövő évre halasztják vásárlásukat.

A decemberi lejáratú uniós emissziós kvóta havi árfolyamváltozása az elmúlt öt évben

A screenshot of a computer screen

Description automatically generated

Forrás: ICE Endex